Simental İnek

Simental Dana, Simental Dana Hakkında Bilgiler. 2022 GÜNCEL

Simental dana Türkiye’de en çok yetiştirilen inek türleri arasındadır. Sağlıklı oluşu, hastalıklara karşı yüksek direnci, et ve süt verimliliği ile birlikte simental sığırlar yaygın olarak beslenmektedir. Simental danalar yani 1 yaşından küçük olanlar ise hem yetişime hem de sağlık açısından besleyicileri tatmin etmektedir.

Simental Dana Nedir?

Simental dana temel olarak büyükbaş hayvancılığında olduğu gibi 1 yaşından küçük olan erkek veya dişi simentallere denilir. Temel olarak buzağı döneminde diğer sığırlarda olduğu gibi simentaller de aynı özellikleri gösterir. Simental hem süt hem de et verimliliği açısından yüksek bir tür olduğundan yetiştiriciliği özellikle Türkiye’de yaygın bir şekilde yapılmaktadır. Kombine sığır ırkı olması sebebiyle sadece et veya sadece süt için yetiştirilebileceği gibi her ikisi için de beslenebilir.

Simetal-dana
Simetal-dana

Simental danaların özellikleri tıpkı yetişkinliklerinde olacağı gibi kıl renklerinin sarı beyaz ya da kırmızı beyaz olması ile görülür. Genel olarak da baş ayaklarının alt kısımları ve karın altlarında beyaz renk hakim olacaktır. Henüz yeni doğan simental danalarda vücut kılları karışık ve uzun yapıdadır. Bu durum ise yetişkin olmaya yakın değişmektedir.

Simental danalar annelerine başlangıç aşamasında düşkün olmasına rağmen kendi başlarına hareket etmekten hoşlanırlar. Özellikle kalabalık sürünün içinde mutlu oldukları gözlemlenmiştir. Diğer danalara kıyasla bağışıklık sistemleri çok daha dirençlidir ve kolay şekilde hastalığa yakalanmazlar. Bunun yanında ishal gibi sık görülen sorunlar da görülebilir. Ancak gerekli önlemlerin alınması ile birlikte bu sorunlardan kurtulmaları mümkündür.

Simental-dana

Simental Dana nedir ?

Simental Dana Sağlığı ve Yetişmesi

Simental dana yetişmesi itibariyle sadece eti veya sütü ya da kombine olarak hayvan yetiştiriciliği için büyük önem taşır. Genel olarak kolay bakılan bir tür olduğundan simental danalar yetiştiriciler tarafından popüler bir şekilde bakılmaktadır. Simental dananın 1 yaşına gelmesi sonrasında dişi olması halinde süt verimliliği de başlayacaktır. Genel olarak başlangıçta günlük süt verimliliği 3000 litre civarında olacaktır. Yaşını aldıkça ise bu oran artacaktır. Simental danalar sağlıklı, yüksek verimli ve kolay bakılabilir oldukları için et ve süt üretiminin devamlılığı açısından önemli olarak kabul edilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu