Simental İnek

Simental Nedir ? Simental İnek Nedir ? 2022 GÜNCEL

Simental nedir sorusu özellikle büyükbaş hayvan besiciliği ile uğraşanlar tarafından soruluyor. Lezzetli büyükbaş hayvan eti yemek isteyenler tarafından da bir kriter olan Simental, Türkiye’de “sarı alaca” adıyla da biliniyor. Yapısı gereğince besiciler tarafından en çok tercih edilen ırklardan birisidir.

Simental Nedir?

Günümüzden yaklaşık 8000 yıl önce Ortadoğu ve Hindistan’da ilk kez görülen Simental, insanlık tarihinin de ilk sığır yetiştiriciliği yaptığı hayvanlar arasındadır. Anavatanı ise İsviçre’dir. Özellikle hem eti hem de güçlü yapısı için tercih edilmiştir. Kış aylarında ilkel dönemlerde besin olmak zor olduğundan Simental yetiştiriciliği besin ihtiyacının giderilmesi amacıyla yaygınlaşmıştır. Tarla sürmek için de gerekli aletlerin koşulması açısından ideal güçte olan Simental bu bakımdan popüler hale gelmiştir.

Simental İnek

Bos Taurus türünden olan Simental, ılıman iklim türlerini sevmektedir. Günümüzdeki yapısını binlerce yıl önceki atalarına borçludur ve evrimsel olarak da çok az değişiklik yaşamıştır. Simental özellikleri arasında genel olarak şu etmenler söz konusudur;

 • Yüksekliği ortalama 170 – 215 cm arasındadır.
 • İri yapıya sahiptir.
 • Boynuzlar uzun olmakla birlikte ileriye doğru kıvrım oluşturur.
 • İki boynuz arası düz, alın ve yüz uzun yapıda ancak dardır.
 • Simental süt açısından oldukça verimlidir. Laktasyon süresi ortalama 300 gündür. Bu da ortalama olarak 6 ton süte denk gelmektedir. Sütündeki yağ oranı ise yüzde 4 civarındadır.
 • İlk buzağılama yaşı 30 ay ve sonrasıdır.

Gerçek Simental Nasıl Anlaşılır?

Gerçek Simental nasıl anlaşılır sorusuna yanıt olarak özellikten hareket etmek gerekmektedir. Bu kapsamda dikkate alınacak olan özellikler;

 • Rengi sarı – beyaz ya da kırmızı beyaz yapıdadır.
 • Baş, alın ve kirpik mutlaka beyaz olmalıdır.
 • Hem erkek hem de dişide boynuz vardır.
 • Sağlık sorunları azdır.
 • Yüksek doğurganlığa sahiptir.

Simental İnek Eti Nasıl?

Simental inek eti verimlilik sağlar. Yüzde 60 – 62 oranında et randımanı oluşturur. Besiye alınmış olan Simental danalar için günlük canlı ağırlık artışı yaklaşık olarak 1100 ile 1300 gram aralığındadır. Eti lezzetli ve özellikle damak tadı olarak da uygun özellikler taşımaktadır.

Simental

Simental Neden Tercih Edilir?

Simental tercihi besiciler tarafından farklı nedenlere bağlıdır. Bunlardan en büyük özelliği ise hem uysal hem de Türkiye iklim özelliklerine kolay şekilde uyum gösterebilmesidir. Hastalıklara karşı da genel olarak diğer ırklara göre daha yüksek dayanıklılık gösterirler. Kombine bir ırk olduğu için hem et hem de süt verimliliği açısından yüksek getirileri vardır. Besiye alındığında yemi ete en iyi şekilde kolayca dönüştürebilir. Aynı şekilde yemi süte dönüştürmek açısından da verimlidir.

Simental renkleri açısından da estetik değer olarak besicilerin hoşuna gitmektedir. Kendisine özgü renkleri ile büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapanların ilgisini çeker. Simental yetiştiricilik açısından da hem yüksek doğurganlık hem de kolay bakım isteyen yapısı ile birlikte avantajlar sunar. Uysal oluşu, renkleri ve et – süt verimliliği açısından Simental sadece Türkiye’de değil, dünya genelinde de popülerdir.

Simentalinek.com

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu